Mousser, tårtfyllningar och mixer
En len och fluffig mousse kan förvandla vilken tårta eller dessert som helst till en smakupplevelse utöver det vanliga. Med sin luftiga konsistens och breda användningsområden är mousse ett självklart val för både proffs och hemmabagare. Oavsett om du vill skapa eleganta bakverk, fylla en tårta eller servera en dessert i glas, finns det en mousse för varje tillfälle.
Här hittar du mousser, tårtfyllningar och mixer i olika smaker – från klassisk choklad till fruktiga bär och fräsch citron. Vi erbjuder kvalitetsprodukter som är enkla att använda, både för dig som bakar till vardags och dig som skapar fantastiska bakverk till fest och bröllop.
Bas för smörkräm – Dr Oetker 230g
39 kr
Vit chokladmousse
45 kr
Vaniljkräm / Konditorikräm / Glasskräm
29 kr
Hallon - Kessko
45 kr
Vaniljkrämsmix Funcakes 1kg
109 kr
Smörkräm Mix FunCakes 1 kg
89 kr
Vaniljmousse (gelatinfri)
45 kr
Päronmousse - Kessko
45 kr
Skogsbärsmousse - Kessko
45 kr
FunCakes Mix för Marängsmörkräm - 400g
59 kr
Vaniljmousse
45 kr
Citronmousse - Kessko
45 kr
Enchanted Cream mix FunCakes 200g
59 kr
FunCakes Mix for Enchanted Cream® Choco 450g
99 kr
Nougatmousse - Kessko
45 kr
Salt karamellmousse - Kessko
45 kr
Colour Mill White Buttercream Gloss Frost 1 L
159 kr
Colour Mill White Buttercream Gloss Frost 2 L
299 kr
FunCakes Glaze Topping - Choklad 325 g
55 kr
FunCakes Mix Chokladbotten 4 kg
299 kr
Tårtan tårtbotten - Hägges
49 kr
Dr. Oetker Vaniljkräm 100g
29 kr
Enchanted Cream mix FunCakes 10kg
1 299 kr
FunCakes Mix for Enchanted Cream® Choco 900g
169 kr
FunCakes Mix för Marängsmörkräm - 800g
99 kr
FunCakes Mix för Cupcakes - Glutenfri
69 kr
FunCakes Mirror Glaze 900 g
129 kr
FunCakes Mix för Tårtbotten Deluxe 500g
59 kr
FunCakes Mix för Tårtbotten Deluxe 4 kg
299 kr
FunCakes Mix för Tårtbotten Deluxe 1 kg
89 kr
FunCakes Mix för Royal Icing 450 g
69 kr
FunCakes Mix Glutenfritårtbotten500 g
59 kr
FunCakes Mix Chokladbotten 1 kg
89 kr
FunCakes Mix för Swiss Cream 500 g
59 kr
Buttercream Mix FunCakes 10 kg
899 kr
Enchanted Cream mix FunCakes 4kg
599 kr
FunCakes Mix för Cupcakes 500 g
69 kr
Irish Coffeemousse - Kessko
45 kr
FunCakes Mirror Glaze 325 g
55 kr
Vaniljkrämsmix FunCakes 500g
65 kr
FunCakes Mix for Enchanted Cream® Choco 450g
99 kr
Red Velvet Cake Mix 1 kg - FunCakes
109 kr
Persika/Passionsmousse - Kessko
45 kr
Rabarbermousse med jordgubbsbitar - Kessko
1 699 kr
Macaron Mix FunCakes 300g
59 kr
Bakmix Red Velvet - glutenfri 400g
59 kr
Jordgubbsmousse - Kessko
45 kr
FunCakes VEGAN mix 400g
79 kr
Enchanted Cream mix FunCakes 450g
99 kr
Smörkräm Mix FunCakes 500g
59 kr
Enchanted Cream mix FunCakes 900g
179 kr
Chokladmousse - Kessko
349 kr
Vad är mousse?
Mousse är en luftig dessertkräm som vanligtvis består av vispad grädde, smaksättning (som choklad, frukt eller vanilj) och ibland gelatin för stadga. Det är just den luftiga konsistensen som ger mousse dess unika textur – lätt, smältande och elegant.
Traditionellt serveras mousse som dessert i glas eller portionsformar, men den används också ofta som tårtfyllning. Den fungerar utmärkt i lager mellan sockerkaksbottnar, i bakelser, i glasstårtor eller tillsammans med pannacotta, spegelglasyr och andra moderna baktekniker.
Mousser för tårtfyllning
En tårta med moussefyllning blir både godare och mer professionell i känslan. Eftersom mousse är så pass lätt i konsistensen fungerar den utmärkt i flerskiktade tårtor – särskilt när man varvar med andra texturer som bärgelé, syrliga curds eller crunch.
Vi erbjuder färdiga mixer för mousse som du enkelt vispar upp med grädde eller mjölk. På några minuter har du en fyllning redo att användas i både tårtor och efterrätter. Smaker som choklad, hallon, jordgubb, mango, passionsfrukt, karamell och vanilj är bara några exempel på vad som finns att välja bland.
För dig som vill ha ett snabbt men lyxigt resultat är våra moussemixer perfekta – stabila nog att hålla i tårtan, men luftiga nog för en len upplevelse.
Så använder du mousse i bakning
Att arbeta med mousse är enkelt, särskilt när du använder färdiga moussemixer:
Vispa upp mixen enligt anvisning – vanligtvis med kall mjölk eller grädde
Låt moussen sätta sig i kylskåp i cirka 15–30 minuter
Använd som tårtfyllning, i dessertglas eller som topping på cupcakes och pajer
Vill du skapa moussetårtor med flera lager? Använd en justerbar tårtring och bygg upp lagren med bottnar, mousse och andra komponenter. Avsluta med en glaze eller dekorera med frukt, choklad och sprits.
Fördelar med färdiga mixer
Det finns flera anledningar till att många väljer färdiga mixer för mousse:
Tidsbesparande: färdiga mixer kräver bara några få steg
Stabil konsistens: håller formen bra i tårtor
Jämn smak och färg: varje gång
Brett utbud: välj bland många olika smaker
Dessutom kan du enkelt kombinera olika mousser för att skapa unika smakupplevelser – varför inte hallonmousse med vit choklad eller citronmousse med lakrits?
För både hemmabakare och konditorer
Våra mousser, tårtfyllningar och mixer är anpassade för alla nivåer. Hemmabagaren får till ett perfekt resultat utan krångel, medan den professionella konditorn sparar tid i produktionen utan att kompromissa med kvalitet.
Mousser fungerar också utmärkt som komplement i andra typer av bakverk. Använd som fyllning i rulltårtor, som mellanlager i glasstårtor eller för att skapa imponerande entremets med spegelglasyr och struktur.
Smakkombinationer och inspiration
Här är några populära mousse-kombinationer att prova:
Chokladmousse + hallonmousse + chokladbotten
Mango-passionmousse + kokosmousse + marängbotten
Citronmousse + lakritsmousse + vaniljbotten
Jordgubbsmousse + vaniljmousse + vit choklad
Låt fantasin flöda och skapa dina egna signaturbakverk med mousse som bas.
Upptäck vårt sortiment av mousser, mixer och tårtfyllningar i en mängd olika smaker – perfekta för tårtor, desserter och kreativa bakverk. Med rätt mousse i köket är det enkelt att skapa magi på tallriken.